Uvod
Tekst opisuje državu utemeljenu na ljudskim pravima i demokratskim načelima.
Usporedba sa situacijom je samo zbog obrazloženja razlika između sadašnjeg državnog ustrojstva i demokracije.
* Demokracija je državno uređenje koje ne raspodjeljuje novac i rad nepravedno i nepovezano s dodanom vrijednošću državi i to u svim fazama prihoda, trošenja i davanja javnog sektora građanima, poduzetnicima i institucijama. Ona ne rasipa novac neradom, neznanjem, luksuznom potrošnjom i kriminalom nedemokratskih režima i kvazi birokracije.
* Svaki element ustrojstva javnog sektora, svako pravilo zakona i akata u praksi i svaki propust njihova određivanja može biti samo ili demokratski ili totalitarni. U zakonima i praksi je velik broj totalitarnih pravila koja se zbog neznanja i nemorala ne smatraju takovim.
Demokratska država u odnosu na postojeće države ima bogate građane, visoku kvalitetu obrazovanja, zdravstva, visoke mirovine te male troškove građana i poduzetnika za poreze i paraporeze. Sredstvo za ostvarenje demokracije je razvoj ustrojstva javnog sektora, prvenstveno sabora i državne uprave te promjene institucija javnog sektora. Time će se sustići razvijene države i spriječiti loše posljedice nadolazećih prijetnji izmještanja resursa iz države te penetracije moćnih.
Tekst ogledno ima samo nekoliko promila potrebnih unaprjeđenja da bi se ostvarila demokracija i višestruko veći životni i javni standard građana. Za provođenje koncepta demokracije je potrebno samo nekoliko godina.
I RAČUNI GRAĐANA SU TEMELJ SLOBODE GRAĐANA I SREDSTVO UREDJENJA DRŽAVE
Jedno od osnovnih načela demokracije je «građani slobodno raspolažu vlastitim novcem» Iza njega slijede podnačela: građani daju minimalno novca vladi, vlada obavlja minimalno poslova, kalkulacije svih poslova javnog sektora su javne, članovi vlade dobivavaju novac prema uspješnosti upravljanja, ….
Potrebitima bez dovoljno novaca vlada plaća javne usluge i troškove života. Svim beskućnicima je osiguran smještaj.
1 Mirovine
Postoji jedan sustav pravila za sve umirovljenike.
Ne postoji podsustavi za poljoprivrednike, obrtnike, branitelje iz dva rata, zaposlenike u državnim službama, sabornike i dužnosnike koji jedne diskriminiraju, a druge privilegiraju, a pritom privilegirani štete ostalim građanima.
Ne postoji zavod za mirovine.
Bazu mirovinskih podataka vodi Novčana agencija (bavi se i porezima) koja je odvojena od Vlade i koja plaća račune dobavljača umirovljenika s računa umirovljenika bez naknade.
Novac za mirovine poslodavci uplaćuju na račune mirovina građana. Građani novac ne mogu podizati do odlaska u mirovinu ili do do sakupljanja dovoljnog iznosa da novac mogu dizati prije uvjeta za mirovinu. Građani mogu sa tog računa ulagati novac u državne i od države odobrene fondove koji oplođen novac vraćaju na mirovinski račun građana.
U slučaju potrebe za skupim liječenjem sud odlučuje o isplati građanu.
Prosječna mirovina će bitiviše desetaka postotaka veća nego sadašnja.
2 Zdravstvo
Novac za zdravstveno osiguranje poslodavci uplaćuju na račune građana za zdravstvo. Građani sa računa mogu plaćati samo lijekove i liječnike.
Država propisuje maksimalne cijene usluga i lijekova. Kalkulacije postupaka liječenja i lijekova su javne. Kazne za one koji će pokušati izigrati sustav su vrlo stroge.
Portali koje financira država su:
– za preporučene lijekove, medicinske postupke, opremu i standarde ambulanti i bolnica,
– za “tradicionalnu medicinu” i “alternativno liječenje”,
– samopomoći građanima u snalaženju oko liječenja, s mrežom građana.
Pritužbe građana o liječnicima se odvijaju na sudu tužbama, a ne u liječničkoj komori.
U upravljanje HZZO učestvuju i pacijenti i građani, a znatno je organizacijski reduciran.
Bazu zdravstvenih financijskih podataka vodi Novčanaa Agencija koja je odvojena od Vlade.
Centralna evidencija liječenja je u vlasništvu Sabora, a održava ju Vlada.
U evidenciji su svi pregledi, sve uputnice i otkazivanja pregleda, sva liječenja. Bazu pune liječnici i građani. Baza nudi rezervaciju i otkazivanje pregleda. Liječnici imaju pravo odrediti prioritete, ali svi vide kako je koji liječnik odredio prioritete.
Iz evidencije se vidi statistika kvalitete i učinkovitosti liječnika te bolnica.
Pacijenti ocjenjuju liječnike i bolnice i sve je vidljivo. Znatno se povećava učinkovitost i kvaliteta rada liječnika, smanjuje se prostor za korupciju.
Liječnici smiju raditi samo ili u javnom ili u privatnom sektoru.
Pomoćni sustavi bolnica su centralizirani, umreženi i standardizirani ( praonice, priprema hrane).
Postoji e- nabava licitacijom.
Zabranjuje se prodaja alkohola u pakovanjima manjim od pola litre te u kioscima za maloprodaju.
Kupci proizvoda duhana i alkohola, kupnjom dobivaju “emarkicu” kojom stječu pravo povrata novca kojeg je država uzimala sebi u starom sustavu
Emarkice se jedanput godišnje obračunavaju, a Agencija će novac za emarkice uplatiti na zdravstveni račun građana.
3 Obrazovanje
Svi građani imaju pravo polagati ispite u srednjim školama i na sveučilištu i to bez da se opredijele za cjelovit studij, dakle jedan ili više ispita. Oni imaju pravo polagati ispite i studirati na do tri sveučilišta do šezdeset godina. Fakulteti se ukidaju.
Država plaća studentima koji su upisali i položili ispit s ocjenom većom od tri i koji imaju manje od 24 godina 100 eura za svaki položeni ispit. Studiranje je bez naknade za studente. Sva administracija studiranja i nastava su u e okruženju, osim dijela uvježbavanja.
Građani koji završe sveučilište i odlaze raditi ili živjeti u inozemstvo, obavezni su platiti državi troškove studija u razdoblju deset godina.
Troškovi liječenja djece ne odbijaju se od zdravstvenih računa roditelja već su na zdravstvenom računu države do 15, 9, ili 23 godine.
Sveučilišta traju 4 godine (prije diplomski, a sada stupanj magistra).
Osnovna škola traje sedam godina. Struktura programa osnovne škole je razvoj mišljenja, dinamike zdravlja, samorazvoj osobe i uređenje ljudskih odnosa.
U strukturi programa srednjih škola su ovisno o tipu 20 do 80 posto predmeti povezani s povećanjem vještina. Program vrtića je obavezan za sve i integrira se sa osnovnom školom.
4 Račun podrške
Sve novčane podrške države i drugih uplaćuju se na račun podrške građanima.
Račun dozvoljava ograničen iznos mjesečne isplate, osim po nalogu suda za posebne potrebe ili namjeni donatora.
Baza primatelja podrške je javna, dozvoljava anonimnost svih osoba, ali poznatost prema državnom tijelu koji evidentira potrebitu osobu.
II NOVAC GRAĐANA I UPRAVLJANJE NJIME
Porezni sustav
Država u redovnim razdobljima smije odrediti i naplatiti najviše jednu četvrtinu BDP za porez i sve oblike zakonskih uzimanja od građana minus zaduženja i pokloni državi.
Ustav određuje osnovice za oporezivanje, ne oporezuje se imovina građana, usluge vode i energije za stanovanje.
Troškovna struktura financirana iz poreza je obrazložena u zakonima obimnije i preciznije od prihodovne-naplate poreza.
Oporezuje se veće od standarda korištenje svih prirodnih resursa, okućnica veća od 1000 m, obiteljska kuća veća od 300 m2,…vozila veća od …potrošnja vode veća od m3 ., ….
Nema poreza na dobit, postoji porez na prihod poduzeća koji je dva postotka.
PDV je 12% sa smanjenjima i oslobođenjima za proizvode i usluge zdravlja i bazične prehrane.
Građani ne plaćaju dokumente koji dobivaju prvi put od države ni njihovu redovnu zamjenu, čak ni građevinsku dozvolu.
Građani imaju samo e- osobnu kartu i to od rođenja koja sadrži podatke za sve ostale iskaznice. Sve ostali «dokumenti» nalaze se na dva servera i materijalnoj arhivi države.
Građani na moraju nositi osobnu iskaznicu.
Vlada se smije zadužiti samo i izvanrednim situacijama inače troši onoliko koliko ima prihoda.
Korištenje novca prikupljenim porezima
Svaki građanin koji uplati više poreza nego što je potrebno da namiri svoje osobne porezne i fondovske obveze za višak uplaćenog novca u godini postaje suvlasnik i upravljač organizacije koja radi uslugu za građane, primjerice autoputa.
Vlasništvo ne smije prodavati, ali je nasljedno.
Autoputom upravlja skupština građanina vlasnika, a u NO su zastupljeni i država i korisnici usluge. Poduzeće autoput posluje po načelu pokriveni standardni troškovi plus prosječna dobit. Kalkulacije troškova autoputa su javne.
Građani kreditori države
Svrha države je povećavati dobrobit građana, pa građani imaju prioritet u davanju kredita državi, ako su uvjeti kreditiranja za državu odgovarajući.
Porezni račun građana ujedno je štedna knjižica, pa ako postoji preplata poreznih obveza građani za to dobivaju tržišnu kamatu. Ovime građani svake godine postaju bogatiji za nekoliko milijardi, a proračun ima manje troškove zaduživanja kod banaka.
Nema novčanih stimulacija
Država neće isplaćivati nikakav novac za stimulacije ni poduzetnicima ni građanima.
Primjerice stimulacija države za kupovinu električnih automobila je nakaradna. Umjesto poboljšanja zdravstva pomaže imućnijim građanima koju kupuju skuplje automobile, a time stimulira odlazak novca u inozemstvo za financiranje razvoja i visokih standarda tuđih građana.
Džavna banka za razvoj neće postojati.
Javno kupovanje, ne javna nabava
Javni natječaji su malobrojni i to samo za specifične vrste usluga i roba, vojne i drugo.
Država kupuje na domaćem tržištu po cijenama koja ona odredi i prema načelu pravednosti. Ako ne može dobiti robu po toj cijeni kupuje direktno u inozemstvu.
Osnovne kalkulacije za robe i usluge su javne.
Osnovne tehničke specifikacije za robu i usluge su javne. Nitko u javnom sektoru ne smije kupiti lošije i bolje od njih. Obnavljaju se godišnje.
Postoji katalog zabranjenih kupovina sa načelima i pravilima zabrane.
Usluge velikih vrijednosti se kupuju na licitaciji, a svaki dio strukture usluge može biti zasebno pregovaran i kupljen.
Koordinator usluge na strani dobavljača mora prvo isplaćivati novac od posla malim kooperantima u ugovorenom iznosu.
Postoji podsustav e-nabave licitacijom.
Postoje Standardni ugovori javnog kupovanja određeni zakonom koji se ne smiju mijenjati osim poboljšanja ugovora u korist države, a koje koriste svi subjekti javnog sektora.
Poduzeća koje imaju velike poslove s javnim sektorom vodit će dva segmenta računovodstva s kojima će dokazivati da na poslovima s državom manje zarađuje nego na poslovima s privatnim sektorom i to za iznose specifičnosti koje poduzeće ima u odnosima s javnim sektorom.
III UBRZIVAČI RAZVOJA
Zapošljavanje u javnom sektoru
Svaki građanin može ponuditi da će neki posao iz javnog sektora obavljati za manje novaca ili će za isti novac učiniti više posla i time se kandidirati i za nepopunjeno i za popunjeno radno mjesto.
Upute za rad zaposlenika javne uprave su javno obavljene pa svaki građanin može učiti za rad u javnoj upravi, ali i kontrolirati zaposlenika za korištenja javne usluge.
Previsoke plaće u javnoj upravi u odnosu na produktivnost i kvalitetu rada bi se smanjile na tržišnu vrijednost. Time bi se smanjila potreba zaduživanja države i povećala kvaliteta zdravstava i obrazovanja.
Razvoj institucija javnog sektora
Svaki građanin može ponuditi upravljačko, organizacijsko i stručno poboljšanje državi i za to dobiti novac.
Država ima javnu Bazu prijedloga i izvršenih poboljšanja, a građanin će u slučaju da nudi poboljšanje koje je u bazi ili zakonu platiti administrativne troškove odbijenice.
Novac za isplatu predloženog poboljšanja građanu će se platiti iz fonda plaća osoba odgovornih za razvoj. Zaposlenik države koji odbije dobar stručni prijedlog građana bez opravdanog stručnog razloga bit će sankcioniran.
Burza rukovoditelja za organizacije javnog sektora
Svatko se može prijaviti na burzu i ponuditi Prijedlog ugovora za upravljanje razvojem ili dijelom neke organizacije javnog sektora.
Upis osobe na burzu zahtijeva, dokumente potrebne po zakonu, životopis sa strukturom, popis projekata na kojima je osoba radila, te nakanu što želi raditi.
Dobivanje upravljačkog posla ovisi o Prijedlogu ugovora za upravljanje … koji sadrži specifične ciljeve organizacije ili njena dijela i koji su ograničena razdoblja trajanja.
Upravljač ima velike ovlasti i odgovara financijski za ostvarenje ciljeva. Podnosi kvartalna i godišnja izvješća Burzi, a radi na temelju unaprijed odobrenih godišnjih i višegodišnjih planova.
Svatko upisan na burzu može jedanput godišnje predložiti Prijedlog ugovora za upravljanje …koji je bolji od Ugovora za upravljanje …. uprave koja upravlja.
IV DRŽAVA
Ustav
Poslije uvoda u Ustavu je Glava o ljudskim i upravljačkim pravima građana, njihovim zadaćama, ovlastima i obvezama. Tu su i načela i pravila odnosa institucija javnog sektora i građana koja su obrazložena obimnije i kvalitetnije nego ona u zakonima o porezu. Jako se štiti slabiji položaj građana spram institucija, čime se smanjuje mogućnost zlouporabe institucija u korist nedemokratskih režima i kriminala.
Zakoni
Na početku zakona je svrha, za koje ciljne grupe je pisan i kako se distribuira korist u zakonu i prema ostalim zakonima. Tu su nabrojani podsustavi zakona.
Zatim su definirani svi pojmovi zakona koji moraju biti sukladni pojmovima iz Zakona o Bazi pojmova svih zakona i koji su znanstveno definirani.
Zakone smije pisati samo Sabor i poznat je autor svake rečenice zakona.
Procedure zakona su grafički istaknute.
Zakoni su pisani:
– tako da ih građani koji završe obavezno obrazovanje mogu koristiti samostalno za svoje potrebe.
– u obliku organizacijske upute za korisnike te prilagođeni za pojedine ciljne grupe. Primjerice, postoje dvije odvojena oblika Zakona o PDV-u za građane i poduzeća. Svrha je smanjiti vrijeme učenja i olakšati korištenje zakona.
– tako da ne smiju imati niti jednu riječ viška, a rečenice moraju biti pisane prema konceptima laganim za razumijevanje: subjekt, predikat, objekt; ako…onda;…
Ne pišu se oznake za dio, glavu, članak, već se pišu brojevi 1.1.2.4. koji označavaju dijelove
Nazivi dokumenata koje zakon potrebuje su pisani kurzivom.
Zakoni imaju u prilogu sve obrasce dokumenata koje potrebuju.
Strategija
Strategija je pravno obvezujući dokument na temelju se kojeg kontrolira i ocjenjuje rad Vlade i svakog njenog člana, a povezana je s “izbornim programom”.
U prilogu strategije je popis odgovornih za njeno izvođenje prema ciljevima i podciljevima. Ona je razrada Prijedloga ugovora o dobrobiti građana i države vladajućih do razine svake godine razdoblja strategije.
Izbori i Sabor
Uvjeti za kandidiranje za zastupnika sabora su: imati završen najmanji stupanj škole koji se propisuje kao obavezan, javno objaviti životopis prema obuhvatnom i standardiziranom obrascu, te u slučaju pobjede na izborima potpisati Ugovor o služenju građanima i državi u kojem su navedeni ciljevi i ciljne skupine za koje će se zalagati zastupnik.
Za prvih šest mjeseci mandata zastupnici su dužni pohađati radionice s temama za rad u saboru ili pristupiti ispitima za dokazivanje sposobnosti da bi se oslobodio te obveze.
Nema izbornog praga, nema pripisivanja glasova, referencijalni glasovi jako utječu na liste.
Osobno i direktno se biraju predsjednik države, predsjednik vlade, predsjednik Ustavnog suda, predstavnik vlade za privredu, obrazovanje i zdravstvo te sigurnost (vojska, policija, službe, .)
Sabor ima i organizacijske jedinice za strategiju i javne politike te njihovu transformaciju u zakone, a ne vlada.
Zastupnici mogu u Saboru obavljati više uloga, od koje neke nisu u korist države: biti zastupnici građana, štititi osobne interese, biti zastupnici političkih stranaka, raditi u korist nedržavnih interesa.
Sabor upravlja s povećanjem dobrobiti građana i države. Stoga je u Saboru zabranjen sukob interesa i bilo kakve stranačke izjave te bilo kakav osobni napad na drugog zastupnika. Strankama nije dozvoljeno na trošak građana koristiti vrijeme u sabornici te sabor kao sredstvo propagande političkih stranaka umjesto rada na dobrobiti građana. U saboru su dozvoljene samo teme o dobrobiti građana i države.
Članovi vlade i zastupnici u raspravama moraju koristiti riječi iz ustava i zakona, riječi pravnog uređenja i to hrvatske, a ne meta riječi i strane riječi da bi građani mogli razumjeti što govore te da se spriječi manipulacija građana.
Zakon o saboru ima mehanizme koji otklanjaju devijantno djelovanje zastupnika.
Zastupnici izdvajaju jednu trećinu mjesečne plaće u Fond osiguranja protiv rizika lošeg upravljanja zastupnika U slučaju neostvarenja ciljeva iz Prijedlog ugovora o povećanju dobrobiti građana i države novac “vladajućih zastupnika” će ostati u proračunu.
Zastupnik u slučaju napuštanja rada u Saboru novac za osiguranje od rizika upravljanja daje državi.
Metoda rada Zastupnika je standardizirana i obvezna. Javnost može rad zastupnika pratiti : dnevno putem dnevnika zastupnika te putem pretraživanja svih prijedloga, diskusija i glasovanja zastupnika.
Opozicija u saboru uvijek upravlja važnim institucija: one koje daju podatke za upravljanje, narodnom bankom i pravosuđem ali prema usvojenim javnim politikama, a zastupljena je u svim odborima sabora. Obaveza je opozicije pokretanje prekršajnih i kaznenih prijava za zaštitu ljudskih prava i resursa javnog sektora.
Vlada
Vlada ima samo provedbenu dužnost. Ne i zakonodavnu. Dosadašnje vlade su u sukobu interesa jer su radile posao “građana-vlasnika i upravljača države” i posao izvršitelja.
Primopredaja dužnosti između vlada se odvija prema strukturi Prijedloga ugovora o dobrobiti građana i države i to mjesec prije nastupa nove vlade.
Vlada podnosi građanima kvartalno Izvješće o najvažnijih 100 ciljeva strategije.
Komisija nestranačkih i etabliranih znanstvenika i stručnjaka to komentira i predaje izvješće u Sabor i javnost.
“Sumnjivi ciljevi” poput bruto društvenog proizvoda, broja nezaposlenih, se neće uzimati u obzir, već oni direktni povezani s dobrobiti građana i države i složeni po prioritetima novčanog utjecaja.
Vlada nema ministarstva. Ima stalne organizacijske jedinice koje provode strategiju države i javne politike i kojima se mijenja obujam zaposlenih prema potrebi. Umjesto ministara postoje predstavnici vlade za jednu ili više javnih politika.
Zastupnici i članovi vlade za mandata mogu obavljati samo poslove države. Ne mogu biti u strankama ni drugim organizacijama javnog i privatnog sektora zbog opsežnosti poslova.
Političke stranke
Ustav određuje statute političkih stranaka, minimalnu obvezu djelovanja kojim se postiže pravna sigurnost da stranke provode demokratska načela i pravila koja su ustavom određena.
Stranke ne pišu izborni program stranke koji ne proizvodi pravnu obvezu prema građanima.
Stranke pišu Prijedlog ugovora o povećanju dobrobiti građana i države koji ima sto standardnih i važnih ciljeva za slijedeće razdoblje i koji ima sve elemente ugovora javne usluge.
Neostvarivanje ciljeva dva kvartala za redom vodi raspisivanju novih izbora, osim u slučaju poremećaja izazvanih inozemnim i izvanjskim utjecajima koji su bili iznenadni.
Stranke se ne financiraju iz državnog proračuna. Stranke koje nisu sposobne sakupiti novac za svoj rad od članarine i čiji članovi nemaju svijest o zajedničkom djelovanju nisu sposobne upravljati državom. Stranke su dužne uplatiti u proračun za humanitarne potrebe određen iznos jer time dokazuju nastojanje za opće dobro.
Organizacija države
Postoje državna uprava i više desetaka općina. Kriterij može li postojati općina je plan povećanja standarda dobrobiti građana i općine. Općine po potrebi surađuju na projektima od zajedničkih interesa. Nema županija, regija niti bilo kakve razine između državne uprave i općina.
Na razini države, zbog uštede i zbog znatnog podizanja stručnog znanja i kvalitete izvođenja projekata postoji Agencija za standardizaciju i planiranje projekte za općine i druge.
Agencija pomaže objavljivanjem uputa za rad i korištenjem arhive već izvedenih projekata drugih općina i institucija.
Postoji Agencija za ustrojstvo javnog sektora.
Sve državne agencije i vlada imaju samo stručne procese, a njihove pomoćne funkcije su centralizirane te umrežene.
V RAZNO
Poduzetnici
Sve ugovore građana i poduzetnika koji pružaju velik broj usluga određuju zakoni sa svrhom da zaštite slabije građane i rastereti pravosuđe.
Poduzetnik i građani smiju mijenjati samo one odredbe ugovora koji će ići u korist građana.
To izvire iz načela da država mora osigurati jednak i pošten pravni promet svim subjektima.
Država će sve akte koji se odnose na odnose građana propisati tako da se smanje mogućnosti prevare i mogućnosti da imućniji i nemoralni iskoriste slabije te da se i osoba s osnovnom školom može sama snaći u raznim zakonskim situacijama.
Svi poduzetnici s prihodom manjim od 100.000 eura mogu voditi jednostavno knjigovodstvo.
Država će poduzetnicima pomagati stvarajući bolju organizacijsku infrastrukturu. Davat će im na korištenje bez naknade računalne programe, činiti razne usluge za njih bez naknade.
Zavod za zapošljavanje
Zavod se ukida. Poslodavac koji nije sposoban naći zaposlenike ne treba biti poduzetnik.
Sveučilišta i strukovne škole će imati obvezu javnog godišnjeg objavljivanja programa za samoobuku građana prema odluci Vlade, a bez naknade.
Stanice za tehnički pregled
Servisi ovlašteni od proizvođača i države obavljaju i potvrđuju servise/tehničke preglede.
Vozači osobnih vozila nisu obvezni obavljati tehničke preglede na stanicama za tehničke preglede. Odgovornost za ispravnost svjetala, trubu, .. gume i pomične dijelove na autu ima vozač.
Crkve
Crkve se ne financiraju iz proračuna, a račun im se nalazi u Novčanoj agenciji bez naknade.
Državni inspektorat
Njime upravljaju opozicija, vijeće građana i vijeće stručnjaka.
Novčana agencija
Novčana je agencija za naturalne i e-operacije s novcem, administraciju odnosa građana i države te prikupljanje i obradu podataka za statistiku. Svrha je da Vlada ima na raspolaganju mjesečne podatke te da ekscesne situacije budu prijavljene odmah po nastanku. Ona se integrira sa Statističkim zavodom i drugim potrebnim institucijama.
Pravosuđe, odvjetništvo, javni bilježnici
Sudci će odgovarati financijski za nepoštivanje zakonom propisanih procedura i prava jer čine štetu državi i strankama. Posebno će biti kažnjeni za propuštanje obavljanja zadaća, preskakanje koraka, nepažnju o rokovima.
Sudački rad ide u e-okruženje, administrativne zadaće predmeta se prebacuju na tajnicu, zapisničar na raspravama se ukida i zamjenjuje planom sudca za raspravu koji se samo korigira.
Potpis stranke na zapisniku znači samo da je bilo prisutna na raspravi.
U parničnom postupku su sudac i stranke ravnopravni.
Svi zakoni će biti pisani prema strukturi sustava i razrađeni do kraja.
Jedan zakon nikad se neće zamjenjivati drugi zakon.
Dozvoljeni su samo zakoni povezani s javnim politikama. Sjećate se zakona o golfu?
Svaki građanin ima pravo tužiti sudca zbog nepoštivanja zakonskih procedura i ako dobije spor dobit će nagradu i od države.
Sudac, saborski zastupnik i članovi vlade osuđeni zbog korupcije dobit će najveće moguće kazne bez oprosta.
Nestaje punomoć odvjetniku, a uvodi se Ugovor o odvjetničkoj usluzi sa specifičnim zadaćama odvjetnika i klijenta te ovlastima i opisom postupanja koji je zakonom propisan.
Građanin se žali sudu za loš rad odvjetnika, a ne odvjetničkoj komori koja je u sukobu interesa.
Građani putem šifarskih sustava imaju dostup do svih evidencija i sami mogu ovjeriti svoj potpis digitalno.
Građani e osobnu iskaznicu ne trebaju imati uz se. Policija mora imati uvid u svoje baze podataka na temelju e osobne karte, odnosno lica osobe.
Građani ne trebaju sakupljati dokumente za dobiti neki dokument, to čine institucije.
Svi ugovori između građana i građana i jačih subjekata su standardizirani i objavljeni u Zakonu o ugovorima građana sa svrhama zaštite građana te smanjenja troškova redovnog i eventualnog sudskog rada uključenih. Dovoljno je upisati minimalne podatke o poslu te šifru ugovora i ugovor je “potpisan”.
Građani i drugi i dalje imaju pravo pisati ugovore kakve žele, ali tada idu na redovne sudske postupke
Slično se dešava s registracijama poduzeća i organizacija.
Javni bilježnik radi prema tržišnom načelu bez monopola rada koji mu određuje država.