Koristi za Grad Zagreb (ZG)
znatno povećanje kvalitete i učinkovitosti upravljača ZG, poduzeća i institucija,
ekonomiji će se smanjiti troškovi odnosa s gradom,
povećanje kvalitete i obujma rada na razvoju grada na temelju «uštede» sati rada zbog boljeg upravljanja redovnim radom,
smanjenje ukupnih troškova ZG te povećanje financija za razvoj,
(primjerice dodjele «ušteda» ostvarenih na pomoćnim procesima javnih usluga putem indirektnih oblika podrške poduzetnicima),troškovi razvoja će biti manji za stotine milijuna,
veća primanja zaposlenika,
brz, troškovno povoljan i ravnomjeran razvoj institucija grada,
nove, kvalitetnije i obimnije javne usluge koje odgovaraju potrebama građana,
poslove koje građani moraju obavljati s gradom će biti smanjeni ili bez naknade, brzo će se realizirati i s najmanjim utroškom vremena građana.
podrška u razvoju sposobnosti i poboljšanje životnih uvjeta građana,
bolji kreditni rejting, veća sposobnost privlačenja investicija i veći ugled i utjecaj.
Okolnosti ZG i Program
Poboljšanje kvalitete javnih usluga i uvođenje novih, povećanje učinkovitosti i smanjenje troškova ZG putem rada gradske skupštine, holdinga te ostalih organizacija zahtijeva dostizanje vrlo dobre razine društvene i poslovne konkurentnosti. Za to treba planirati i izvršiti oko 10.000 poboljšanja javnih i poslovnih procesa u što kraćem razdoblju koji uključuju i poboljšanja načina rada zaposlenih te postizanje određene razine vještina u radu.
Trebat će mijenjati radnu kulturu temeljenu na vrijednostima koji nisu konkurentne:
ne-činjenja i pogrešnog činjenja, nedovoljnog znanja, nedovoljno razvijene automatizacije upravljačkog i administrativnih procesa, te parazitskih i destruktivnih procesa.
Uz to zakoni i ugovori te organizacijski akti loše štite javnu korist grada što će usporavati i otežavati razvoj.
Metode programa imaju sredstva za rješavanja spomenutih teškoća.
Stanje gradova s nižim blagostanjem je nastalo prihvaćanjem pojedinih organizacijskih iskustva s namjerom da se riješe parcijalni problemi, a prihvaćana su i brojna pogrešna organizacijska rješenja. Zbog toga se loše koriste resursi, a zaposleni usporeno razvijaju.
Nedostaju važni procesi, primjerice proces razvoja ustrojstva ZG, procesi podrške razvoju aktera , veliki su troškovi rada i kupovanja usluga, predugi rokovi jednostavnih regulacija.
Strategija grada utemeljena na «tradicionalnoj organizaciji» javne uprave rizična je za povećanje razvojnog jaza spram razvijenih gradova zbog brze promijene okolnosti,
prvenstveno novih tehnika i tehnologija. Očekuju se brojne nove teškoće i smanjenje imovine i prihoda autohtonih građana.
Grad koji ne provodi planirano sustizanje razvijenih gradova povećat će razvojni jaz spram razvijenih ili će ga u najboljem slučaju nedovoljno smanjivati.
Svaka planirana veća razina konkurentnosti od sadašnje pa do sustizanja razvijenih gradova zahtijeva drugačiji model upravljanja i organizacije ZG.
Uprave nekada griješe u strategiji i planovima jer ne određuju koju će planiranu višu razinu konkurentnosti ostvariti te imaju li dovoljno ciljeva i sredstava za tu planiranu razinu.
One griješe i jer ne procjenjuju koliko će imati gubitaka radnih mjesta i smanjenja realnih plaća u slijedećih desetak godina obzirom na nove tehnike i tehnologije.
Razvijena gradska uprava uzima manje novaca i resursa od građana i ekonomije, podiže kvalitetu i broj javnih usluga te potpomaže razvoj aktera u gradu.
Za brz i povoljan razvoj grada do visoke razine konkurentnosti i blagostanja postoje upravljački i organizacijski koncepti, modeli, procesi i metode.
Upravljači, dužnosnici i visoki rukovoditelji, gradske uprave i javnog sektora, uz pomoć stručnjaka za razvoj, koji su i dodatne upravljačke snage, mogu znatno razviti ZG.
Program će biti dijelom sukladan usvojenim planovima razvoja. Osim što donosi mnogostruke koristi za upravljanje razvojem, program donosi i brojna poboljšanja: oblikovanje boljih ciljeva i sredstava (metoda), smanjenje rizika i troškova razvoja, otklanjanje ugrožavanja koristi ZG, stvara nove dodatne vrijednosti. Financira se iz dijela novca dobivenog smanjenjem troškova ZG, holdinga i institucija.
Metode Programa
Metode i projekti za postizanje razvijenog ZG poboljšavaju standarde kvalitete i učinkovitosti najmanje za 20 do 30% u svakom procesu, a često mnogo više.
Standardi su: broj zaposlenika, prosječna plaća, broj javnih usluga, broj javnih usluga bez plaćanja građana, standardi troškova javnih politika, standardi kvalitete organizacija i procesa,…Upravljačke metode će primjenjivati sve institucije grada pa će to omogućiti i vidljivost doprinosa svih upravljača u planiranju i izvršenju razvoja i operacija.
ZG će implementirane metode i procese replicirati na sve svoje institucije.
Metode za postizanje konkurentnih rezultata rješavaju i ograničenja i teškoće razvoja, a posebno one koji proizlaze iz specifičnosti ZG:
mali broj stanovnika,
male stope ekonomskog rasta,
nedovoljna razvijenost procesa javne uprave i javnog sektora,
uvježbanost za rad upravljača nije na razini potrebnoj za sustizanje razvijenih gradova,
manjak sredstava za financiranje razvoja, zaduženost.
Metode su:
Metoda standardnog upravljanja i metoda upravljanje znanjem o upravljanju i organizaciji koja će smanjiti broj upravljača, znatno povećati učinkovitost preostalih te omogućiti intenzivnu i laku kontrolu njihovim nadzornicima. Ona poboljšava i sustav planova i izvješća za upravu grada i to za potrebe brzog i znatnog razvoja.
Metoda strategije/javne politike koja štedi vrijeme upravljača i stručnjaka, postavlja zahtjevne ciljeve i sredstva za njihovo ostvarenje. Ova metoda je povezana sa metodom izrade pravnih akata grada.
Metoda fraktalne organizacije u kojoj pravila za radni proces oblikuje više stručnjaka, a dinamika odnosa zaposlenika i upravljača, te upravljača je oblikovana prema načelima konkurentnosti.
Metoda instant usavršavanja upravljača za razvoj grada transferira znanje prema specifičnoj situaciji osoba i organizacije putem organizacijskih uputa i zadataka u malo vremena.
ZG se može brzo razviti do vrlo dobrih konkurentnih rezultata
Kad grad nema prirodne ili snažne poduzetničke resurse, sustizanje razvijenih gradova može omogućiti samo uprava i javni sektor s visokom kvalitetom usluge poduzetnicima i građanima te niskim troškovima.
Razvijena gradska uprava će biti povezana s ostatkom javnog i privatnog sektora prema konceptima i modelima: kvalitete i učinkovitosti, organizacijskih mreža, upravljanja znanjem i “konkurentne vitalnosti”.
Program brzog razvoja ZG temeljen je na znanstvenim i stručnim metodama te ima originalna rješenja. Sukladan je s internim potrebama ZG i razvojnim i drugim trendovima globalnog tržišta. Dio procesa grada će davati podršku razvoja građanima i poduzetnicima. Time se može ostvariti brzi razvoj i vrlo dobri konkurentni rezultati u kratkom razdoblju.