Priča radi priče i koliko je izostavljeno iz priče
NO INE je u kolovozu 2022. rekao da su D. Š. i njegovi podređeni prekršili internu proceduru, pravila i zlorabili ovlasti.
Ugovori o prodaji plina s fiksnom i varijabilnom cijenom su praksa. Fiksne cijene temelje se na tržišnim kotacijama za buduće ugovoreno razdoblje, koja je krajem 2020. bila 19,48 EUR/MWh.
Tad su potpisani ugovori s fiksnom cijenom s drugim kupcima po sličnoj cijeni da bi se opskrbilo hrvatsko tržište.
D. Š. nije imao pravo:
– ponuditi i potpisati ugovor s fiksnom cijenom s veleprodajnim kupcima koji nisu objavili javni natječaj s takvim uvjetima,
– potpisivati ugovore s fiksnom ili varijabilnom cijenom na razdoblje dulje od godine pa je:
– svjesno prekršio interna pravila i procedure jer je ponudio ugovor s fiksnom cijenom direktno, bez prijave na javni natječaj, za razdoblje duže od u godine,
– morao navedene ugovore podastrijeti na znanje Upravi i svojim nadređenima na odobrenje, što nije učinio.
Analiza neizrečenog dijela priče
Ako u poduzeću postoje organizacijski procesi i to samo prosječne kvalitete oni moraju utjecati na djelovanje D.Š.- prodaju plina.
Svaki razuman vlasnik, NO i Uprava organiziraju procese na način da jedan proces kontrolira susjedne procese. To je organizacijsko načelo široj javnosti poznato duže od stoljeća.
Dakle, već u poduzećima srednje veličine, a pogotovo u velikim, prodaja nikad nema ovlasti za isporuku niti ovlasti za odobravanjem prihvata plaćanja.
D.Š. je samostalno bez znanja drugih mogao samo potpisati ugovor i ne pokazati ga nikome.
Kontrola koja je prva morala otkriti kriminal
Da bi plin mogao biti isporučen to je mogla obaviti samo organizacijska jedinica – logistika, a ona to ne smije učiniti bez odgovarajućeg dokumenta, kao ni zaposlenik te oj.
Plin se ne može isporučiti ako kupac nije unesen u Bazu kupaca i Bazu ugovora koju bi po stručnim pravilima morala biti u računovodstvu ili pravnoj službi – odnosno bez njihove suglasnosti.
Netko je morao odobriti Nalog za isporuku plina, a ta osoba je u Bazi popisanih ovlasti.
Za velike iznose, od nekoliko miliona dolara i više, često su potrebna dva odobrenja.
Kontrola koje druga morala otkriti kriminal
Primitak novca je također je mogla obaviti samo druga organizacijska jedinica – novčani promet.
Novac se ne može primiti i zadržati ako nema odgovarajućeg zaduženja kupca na konto kartici te dokumenta da je primitak novca sa stanovišta poduzeća legalan. To je morao vidjeti i zaposlenik i financijski direktor koji je trebao podnijeti izvješće o odnosu cijene i tržišta jer je riječ o velikoj prodaji.
To je morao vidjeti i direktor računovodstva.
NO i uprava su odgovorni za procese kontrola u poduzeću
Ako uprava nije stvorila procese zaštite vlasničkih interesa, a NO nije kontrolirao u tome upravu, NO je direktno odgovoran za događaj, ali sekundarno. Je li NO pogledao Katalog procedura u tridesetak godina? Kontrolira li NO interne akte uprave i poduzeća?
Uprava je odgovorna ako su kontrolni procesi loši ili ako nisu određeni i to primarno.
Uprava ima načelno velike plaće zbog znanja o organizacijskim sustavima te njihovim povezivanjem s poslovnim politikama, tržištem i regulativnom okolinom.
Čini se da dio uprava u javnom sektoru to ne razumiju, ne znaju ili se prave da ne znaju.
Kontekst
Ideja da se uz NO, upravu i izvršne direktore kupuje se usluga vanjskih revizora i „specijalista za korupciju pokazuje i razinu znanja upravljača na vrhu i kakva je njihova vrednota odgovornosti.
Tužno je da tumačenje organizacijskog znanja koje je studentske razine ne iznose ni stručnjaci, ni novinari ni zaposleni poduzeća i sveučilišta.
Ako je D.Š. povrijedio procedure, kako tvrdi NO, onda su ili procedure loše ili ih je prekršilo mnogo više upravljača.
Zakon o trgovačkim društvima regulira odnos društva, NO i uprave posebice njihove nadležnosti i to za „Nadležnost nadzornog odbora Članak 263. i dalje „ NO nadzire vođenje poslova društva.” (Riječ je o svim procesima, a ne samo nekim.) te za Upravu od članka 239 nadalje.
Zakon o fiskalnoj odgovornosti je obvezao predsjednike uprava trgovačkih društava u vlasništvu RH.
Ništa od toga nije bilo uključeno u analize aktera koji su javnosti tumačili situaciju, što je čudno i ukazuje na kvalitetu aktera.
U rujnu 2022. glasnogovornik Vlade Milić je rekao da će Nadzorni odbor razriješiti članove Uprave i potvrditi nove koje je vlada predložila te da je to pitanje morala i profesionalnog digniteta.
No to pitanje je mnogo šire, uključuje upravljanje državnim vlasništvom posebice nedovoljnu zaštitu novaca poreznih obveznika u ugovorima o radu s upravljačima na vrhu, loš mehanizmam vlasti u izboru upravljača uz lošu pravnu regulativu, nisku kvalitetu stručnog znanja upravljača,…
U „državama” s degradacijskim trendom visoka upravljačka mjesta zauzima kvazi elita. To su ljudi koji nemaju karakteristike elite, osim odijevanja i luksuznih radnih okruženja, a po stručnim sposobnostima su inferiorni radnim mjestima.