Koncept i njegovo mjerenje
Rezolucija Europskog parlamenta: državama članicama se preporučuje da minimalac bude dostojan čovjeka te da mora biti veći od praga siromaštva u pojedinoj državi.
Dostojanstvena plaća je koncept zajamčen Ustavom RH. Koncept dostojanstveni dohodak se odnosi i na mirovine, naravno uz korekciju.
Vlada bi trebala godišnje dokazivati da se medijalna plaća povećava prema dostojanstveno dohotku ali ona to ne čini. Niti DZS.
Metoda europskih sindikata za izračun dostojanstvenog dohotka je različita od sindikalne košarice i računa troškove stana, režije, hrane, školovanja, odjeće, obuće, pristup zdravstvu, prometu, godišnji odmor i malu štednju,…
Željena dostojanstvena mjesečna plaća u RH u prvoj polovici 2022.-e, bi trebala biti 1380 eura (10.400 kuna)
Stanje 2021/2022
Minimalnu plaću (sredina 2021.) je 4.250 kuna bruto (oko 550 eura), ili 3.400 kuna neto koju prima više od 52 tisuće radnika. Ona je među najnižima u EU.
Prosječna mjesečna isplaćena plaća u pravnim osobama u RH (DZS 1/2022) iznosila je 7.378 kune. To je u odnosu na siječanj lani nominalno više za 5.7 posto, a realno jednako. Medijalna neto plaća za siječanj je bila 6175 kuna. Prosječna satnica nešto više od 43.
Odnos „željene dostojanstvene plaće za 2022-u u odnosu na „minimalnu plaću” je užasan.
Odnos dostojanstvene i prosječne plaće je 1:0,33. Radnici se iskorištavaju.
Odnos iznosa dostojanstvenog dohotka te medijana neto plaća, medijana mirovina i medijana socijalnih naknada ukazuje na razinu konkurentnosti države posebno konkurentnosti javnog sektora te loše upravljačke sposobnosti vlade.
Dakako analiza kupovne moći bi zbog visokih životnih troškova pokazala još lošiju situaciju građana.
Nejednakost u plaćama je velika – deset posto najslabije plaćenih radnika zarađuje 3,3 puta manje od osoba koje se prema plaćama nalaze u deset posto najviše plaćenih zaposlenika.
Upoređivanje dostojanstvenog dohotka i minimalne i medijalne mirovine bi ukazalo nehuman odnos države prema onima koji su je gradili.
Usporedba s drugima državama
U Sloveniji je zajamčena minimalna plaća oko 940 eura, Irskoj oko 1700, a Luksemburgu 2200 eura, u Mađarskoj 467, u Bugarskoj 332 eura. Po velikom dijelu troškova osnovnih potrepština smo u europskom prosjeku što pokazuje koliko je dubok jaz između naših troškova života i prihoda.