Utorak, 15 travnja, 2025,
HomeRazvijena državaPismo zastupnicima - Prioritetne teme za razvoj države

Pismo zastupnicima – Prioritetne teme za razvoj države

Pismo zastupnicima – Prioritetne teme za razvoj države

-

HomeRazvijena državaPismo zastupnicima - Prioritetne teme za razvoj države

Pismo zastupnicima – Prioritetne teme za razvoj države

-

Vrste za državu korisnih pobjeda zastupnika u slučaju njihove inicijative su:
* poboljšanja zakona,
* poboljšanja javnih politika,
* postizanje sukladnosti rada državnih upravljača i dužnosnika s zakonom pravnim putem.
Ostale vrste pobjeda oporbenih zastupnika malo su utjecajne osim uspješnih inicijativa za referendum.

Osim prioriteta poboljšanja zadaća, ovlasti i sankcija vlade i zastupnika te poboljšanja izbornog zakona prioriteti su:

Upravljačka zadaća zastupnika iz sabora – kontrola rada vlade – zanemarena!
Dvije su vrste dužnosti (nadležnosti, zadaće, rad) vlade.
Prve dužnosti vlast mora obavezno stalno raditi. Druge dužnosti vlast može raditi ovisno o prioritetima koji se određuju po načelima i ciljevima razvoja i konkurentnosti države, a zapisani su u javnim politikama. Politička volja koja podržava ne činjenje je protivna pravnom sustavu.

Odluke vlade u vezi odnosa dužnosti i određivanja prioriteta, što podrazumijeva i ne činjenje vlade, zastupnici moraju kontrolirati jer to zahtijeva zadaća sabora.
Naime, državom se upravlja putem javnih politika/zakona, a odluke vlade ih mogu ili ne moraju slijediti, mogu pogrešno određivati prioritete ili alocirati nedovoljno resursa ili ne činiti uopće.

Danas sabor, pogotovo dio oporbenih zastupnika, obavlja dio zadaća – zakonodavnu i raspravnu, ne intervenira u odluke vlade te u one propuštene a potrebne odluke, niti ističe prioritetne odluke nad onima koji to nisu.

Dijelom je to zbog lošeg ustrojstva sabora, dijelom zbog zastupnika s nedovoljnim znanjima i vještinama te pasivnošću, dijelom zbog loših zakona koji određuju rad vlade i odnos vlade i sabora te dijelom zbog glasovanja većine.

Zastupnici u sukob interesa (organizacijski)
Organizacijski sukob interesa se događa kad pripadnici neke organizacije (tijela javnog sektora) ne obavljaju poslove povezane sa svrhom organizacije već rade poslove ili govore kao da su pripadnici druge organizacije.

Zastupnici u saboru su često pripadnici političkih stranaka pa se nalaze u djelovanjima (najčešće u govoru) u sukobu interesa jer pripadanju najmanje dvjema pravnim subjektima, saboru i političkoj stranci.

Kad zastupnici ocjenjuju druge zastupnike i komentiraju rad stranaka one zapravo koriste resurse države u korist političke stranke ili na štetu drugih zastupnika, a zanemaruju upravljanje državom što je svrha sabora!

Ta devijacija (organizacijska i pravna) je postala svakodnevna pojava koja nepotrebno rasipa državne resurse i usporava razvoj države.

POSLJEDNJI ČLANCI